Sıkça Sorulan Sorular

Doğal Gaz
Abone Olun

Ad Soyad
Şehir
Cep Telefonu
GÖNDER
Ad Soyad
Şehir
Cep Telefonu
Fatura Tutarı
GÖNDER
EPDK yönetmeliği gereğince sizlere daha iyi hizmet verebilmek için sistem çalışması yapılmaktadır. Bu nedenle 31 Aralık 2016 Cumartesi günü Müşteri Hizmetleri Merkezlerimiz kapalı olacaktır. 2 Ocak Pazartesi günü itibariyle yeniden kesintisiz hizmet vermeye devam edeceğiz. Anlayışınız için teşekkür ederiz.
UYARI
MESAJ
RESİM
Sistemde güncelleme yapılmaktadır.
Lütfen daha sonra tekrar deneyin...
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenen yıllık toplam elektrik tüketimi 3.600 kWh (aylık ortalama 125 TL fatura bedeli) ve üzerinde olan kişiler "Serbest Tüketici" olabilmektedir.

ENERYA GİZLİLİK VE FİKRİ HAKLARA İLİŞKİN YASAL UYARI


1. www.enerya.com.tr web sitesini ziyaret ederek aşağıdaki şartları ve kuralları kabul etmiş sayılmaktasınız. www.enerya.com.tr web sitesine giriş, sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin vs. kullanılması sebebiyle, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zarardan Enerya Enerji A.Ş. sorumlu değildir.

Enerya Enerji A.Ş. , işbu web sitesi aracılığıyla sunacağı hizmetlerde kullanmak amacıyla, kişisel bilgilerinizi talep edebilir. Enerya Enerji A.Ş. bu bilgileri sunacağı hizmet kapsamında sadece kendi bünyesinde ve bağlı şirketlerinde kullanmayı taahhüt etmektedir. Bu doğrultuda, paylaşılan bilgileri, üyenin onayı olmaksızın, 3. şahıslarla paylaşmamayı ve hizmetler dışında hiçbir ticari amaçla kullanmamayı taahhüt eder. Bu bilgiler ancak resmi kurumlar tarafından yazılı olarak talep edilmesi ya da yürürlükteki mevzuat hükümleri gereğince resmi makamlara açıklanabilecektir. Kişisel bilgiler içermeyen, web sitesine ilişkin istatistiksel veriler, Enerya Enerji A.Ş. tarafından paylaşılabilecektir.

2. Web sitesi üzerinde ödeme/satın alma işlemleri gerçekleştirdiğinizde, işlemlerinizi gerçekleştirmek için web sitesi üzerinden paylaştığınız kişisel bilgiler, kart bilgileri, vs. işlem için gerekli 3. şahıslara (bankalar, kredi kartı şirketleri vb.) verilebilecektir.

3.www.enerya.com.tr web sitesi içeriğinde, Enerya Enerji A.Ş. ’a ait olmayan başkaca internet sitelerine bağlantı veya referans yer alabilir. www.enerya.com.tr bu sitelerin içerikleri veya içerdikleri diğer bağlantılardan sorumlu değildir.

4.www.enerya.com.tr web sitesinin virüs ve benzeri amaçlı yazılımlardan arındırılmış olması için mevcut imkanlar dahilinde tedbir almış olmakla birlikte, nihai güvenliğin sağlanması için kullanıcı, kendi virüs koruma sistemini tedarik etmek ve gerekli korumayı sağlamakla yükümlüdür. Bu çerçevede kullanıcı, www.enerya.com.tr web sitesine girmesi nedeniyle, kendi yazılım ve işletim sistemlerinde oluşabilecek tüm hata ve bunların doğrudan ya da dolaylı sonuçlarından kendisinin sorumlu olduğunu kabul eder.

5.Enerya Enerji A.Ş. web sitesi içeriği, görselleri, sayfa düzeni, dizaynlar, şekiller, logolar, teknikler, markalar, tasarımlar, buluşlar, eserler, yazılımlar vs. üzerinde tek hak sahibidir. Söz konusu veriler, yazılı izin alınmadan kullanılamaz, değiştirilemez, kopyalanamaz, çoğaltılamaz, lisana çevrilemez, yayımlanamaz, yüklenemez, postalanamaz, iletilemez, sunulamaz ya da dağıtılamaz. Aksi halde Enerya Enerji A.Ş. ‘ın hukuki ve cezai yollara başvurma hakkı saklıdır.

6.Resmi makamlardan kullanıcıya yönelik bir suç duyurusu ya da resmi soruşturma talebi gelmesi ve/veya kullanıcının Enerya Enerji A.Ş. sistemlerinin çalışmasına engel olacak ya da işleyişini değiştirecek herhangi bir elektronik sabotaj veya saldırı yaptığının tespit edilmesi halinde, Enerya Enerji A.Ş. kullanıcının kimlik bilgilerini araştırma ve yasal mercilere bildirimde bulunma hakkına sahiptir.

7.Bu politikada, yürürlükte bulunan yasal mevzuata uygun olarak, hiçbir yasal tezada yer verilmeden yürütülecektir. Eğer bu politikanın herhangi bir maddesi, yasadışı, geçersiz ya da herhangi bir nedenden ötürü yasal açıda uygulanamaz durumdaysa, o halde söz konusu madde bu politikadan çıkarılabilir sayılacak ve geriye kalan maddelerin geçerliliğini ve yasal açıdan uygulanabilirliğini etkilemeyecektir.


DOĞAL GAZ

ELEKTRİK
EPDK Hesap Planı gereğince sizlere daha iyi hizmet verebilmek için sistem çalışması yapılmaktadır. 2 Ocak 2017 Pazartesi günü saat 09.00 itibariyle yeniden kesintisiz hizmet vermeye devam edeceğiz. Anlayışınız için teşekkür ederiz.
Elektrik Online İşlemler
 • BİREYSEL
  MÜŞTERİ İŞLEMLERİ
 • KURUMSAL
  MÜŞTERİ İŞLEMLERİ
 • Doğal Gaz Online İşlemler
 • BİREYSEL
  MÜŞTERİ İŞLEMLERİ
 • KURUMSAL
  MÜŞTERİ İŞLEMLERİ
 • SERTİFİKALI İÇ TESİSAT
  FİRMA İŞLEMLERİ
 • ONLINE İŞLEMLER

  Doğal Gaz Nedir?

  Başta Metan (CH4) ve Etan (C2H6) olmak üzere çeşitli hidrokarbonlardan oluşan yanıcı bir gaz karışımıdır. Doğal gaz renksiz, kokusuz, havadan hafif bir gazdır.

  Metan dışında az miktarlarda etan (C2H6), propan (C3H8), bütan (C4H10) gibi diğer hidrokarbonlar bulunur. Ayrıca azot (N2), oksijen (O2), karbondioksit (CO2), hidrojen sülfür (H2S) ve bazen helyum (He) gazlarına da az miktarlarda rastlanır.

  Doğal Gazın Kullanımının Avantajları Nelerdir?

  Doğal gazlı sistemlerde yanma hassas olarak kontrol edilebildiği için yakıt kaybı çok azdır.
  Uzun zaman dilimi içinde aynı yakıt kalitesi elde edilebilir.
  Hava ile çok iyi karıştığı için yanma verimi yüksektir.
  Ön yakıt hazırlama masrafı yoktur.
  Verimli bir yakıt olması nedeniyle hem ekonomiktir hem de enerji tasarrufu sağlar.
  Katı ve sıvı yakıtlar, yanma ürünü olarak kükürt içermektedir. Bu nedenle baca gazlarının suyun yoğunlaşma noktasına kadar soğutulması ve böylece suyun gizli ısısından faydalanılması mümkün değildir. Ekonomizer ilave edilerek doğal gazın baca sıcaklığı 56°C’ye kadar indirilebilir.
  Doğal gaz, yanmak için en az hava gereksinimi duyan yakıttır. Bu oran kömürde yüzde 20-30, fuel-oilde yüzde 10-20, doğal gazda ise yüzde 5-10'dur.
  Kurum, is gibi atık ürünleri olmadığı için ısı transfer yüzeyleri temiz kalır.
  Tesis çok az bakım ve denetleme gerektirir.
  Temiz olması ve içerisinde kükürt bulunmaması nedeniyle birçok sanayi sektöründe doğrudan kullanılabilmektedir Bu da hem sistem veriminin hem de ürün kalitesinin artmasını sağlar.

  Doğal Gaz Neden Kokulandırılır?

  Doğal gaz, renksiz ve kokusuzdur. Bu nedenle insan duyuları tarafından algılanması oldukça zordur. Kullanım sırasında olası kaçakların fark edilebilmesi ve önlemlerin zamanında alınabilmesi için içeriğine THT maddesi katılarak kokulandırılır. THT maddesi katıldıktan sonra çürük sarımsağa benzer bir koku alan doğal gaz böylelikle insanlar tarafından kolayca hissedilir.

  Isı Yalıtımı Nedir?

  Farklı sıcaklıktaki iki ortam arasında ısı geçişini azaltmak için yapılan işleme ısı yalıtımı denir. Duvar ve zemin üzerine kabul gören standartlara sahip ısı yalıtım malzemeleri ile yapılan ısı yalıtımı sayesinde doğal gaz sarfiyatı ortalama yüzde 50 azaltılır.

  Isı Yalıtımının Faydaları Nelerdir?

  Ekonomiktir: Kışın ısıtma, yazın serinletme maliyetlerini yarı yarıya azaltır.
  Güvenlidir: Binanın taşıyıcı sistemlerinde korozyonları önler, binanın ömrünü uzatır.
  Sağlıklıdır: Nem, bakteri ve küf oluşumunu engeller, sağlıklı bir ortam oluşturur.
  Konforludur: Mekanda dengeli ısı dağılımı sağlayarak, daha sağlıklı ve konforlu yaşam alanı oluşmasını sağlar.
  Çevrecidir: Sağladığı enerji tasarrufu ile gaz, kurum ve toz emisyonunu azaltır, çevre kirliliğini önemli ölçüde önler.

  Doğal Gazın Emniyetli ve Tasarruflu Kullanımı Nasıl Olur?

  İlkbahar ve sonbahar aylarında muhakkak baca temizliği yapılmalıdır. Doğal gazın yanması sonucu oluşan baca gazı emisyon değerleri, diğer alternatif yakıtlara oranla son derece düşüktür. Ancak baca gazı içerisinde bulunan su buharının asidik özelliği gibi nedenlerle zaman içerisinde bacalarda deformasyonlar meydana gelebilir. Bu nedenle düzenli aralıklarla baca bakımı ve temizliği yaptırarak deformasyonları tespit etmek ve gidermek, can ve mal güvenliği açısından yasal bir zorunluluktur.

  Doğal gaz yakıcı cihazların, en az yılda bir kez yetkili servisleri tarafından bakımlarının yapılması gereklidir.

  Sonbahar aylarında brülör ve kazan bakımı yapılmalı:
  Kazanların çalışmaya başladığı sonbahar aylarında kazan ve brülör ayarları baca gazı analizi yöntemi ile yapılmalıdır. Analiz neticesinde tespit edilen baca gazı emisyon değerlerine göre yapılacak olan ayarlarla yakıt verimi arttırılarak tasarruf sağlanır. Çevreyi kirleten baca gazı emisyonları sınır değerlerin altında tutulabilir.

  Abone bağlantı anlaşması nedir?

  Dağıtım şebekesinin müşterinin talebi üzerine binasına bağlanması için yapılacak olan servis hattının yapımıyla ilgili dağıtım şirketiyle müşteri arasında imzalanan anlaşmadır.

  Abone bağlantı bedeli neden alınmaktadır?

  Abone bağlantı bedeli, dağıtım şebekesinin abonenin binasına bağlanması (servis hattı yapımı) için gerekli; proje, işçilik, malzeme, kontrol ve onay harcamalarının abone başına düşen sabit payı karşılığında alınır. Mülk sahibi tarafından ödenir. Abone bağlantı bedelleri ile bunların hesaplanmasına ilişkin usul ve esaslar, her yıl EPDK tarafından belirlenir.

  Abonelik Sözleşmesi nedir?

  Abonelik sözleşmesi, doğal gazı fiilen kullanacak olan gerçek veya tüzel kişi veya bunların yetkili temsilcileriyle dağıtım şirketi arasında yapılan doğal gazın kullanımı ile ilgili hususların yer aldığı, tarafların hak ve yükümlülüklerini belirleyen sözleşmedir.

  İç tesisat proje onayının ardından müşteri tarafından gerekli belgelerin dağıtım şirketine sunulmasından ve ilgili mevzuat çerçevesinde belirlenmiş güvence bedelinin tahsilinden sonra imzalanır.

  Güvence Bedeli neden alınmaktadır?

  Dağıtım şirketi, alacaklarını garanti altına alabilmek amacıyla, abonelerden abonelik sözleşmesinin imzalanması sırasında bir defaya mahsus olmak üzere güvence bedeli alabilir. . Güvence bedeli, doğal gazı fiilen kullanmak üzere abonelik sözleşmesi yapan kişilerden veya bunların yetkili temsilcilerinden alınır. Güvence bedelleri ile bunların hesaplanmasına ilişkin usul ve esaslar, her yıl EPDK tarafından belirlenir.

  Serbest tüketicilerden güvence bedeli alınıp alınmayacağı ve koşulları, imzalanacak sözleşmeler kapsamında serbestçe belirlenir. Serbest tüketiciler, güvence bedeli olarak nakit yerine banka kesin teminat mektubu da verebilir.

  Abonelik sözleşmesi sona eren abonenin, dağıtım şirketinde bulunan güvence bedeli, tüm borçların ödenmiş olması ve nakit olarak alınan güvence bedellerinin ise ilgili mevzuat çerçevesinde güncelleştirilmesi kaydıyla, talep tarihinden itibaren on beş gün içerisinde aboneye veya onun yetkili temsilcisine iade edilir.

  Münferit Bağlantı Hattı nedir?

  Serbest tüketiciler için özel olarak çekilen ve sadece o müşteriye hizmet verecek bağlantı hattı anlamına gelmektedir.

  Merkezi sistem ve bireysel sistem nedir?

  Merkezi Isınma; Binadaki bağımsız birimlerin kazan sistemi ile ortak ısıtılmasıdır.

  Bireysel Isınma; Binadaki her bağımsız birimin tercihine göre kombi veya doğal gaz sobası ile ısıtılmasıdır.

  Abonelik bağlantı talebi kapsamında merkezi sistem ile bireysel sistem abonelik süreçleri arasında fark var mıdır?

  Binadaki kat maliklerinin katıldığı bir yönetim kurulu toplantısı düzenleyerek doğalgaza geçiş (abonelik bağlantı işlemlerinin başlatılabilmesi) için % 51’lik oy çokluğu kararı alınır. Merkezi veya bireysel ısınma tercihi kat mülkiyeti kanununa göre belirlenmelidir.

  7 ve daha az bağımsız birimden oluşan binalarda karar beyanı (dilekçe), 8 ve daha çok bağımsız birimden oluşan binalarda ise karar defteri imzalanarak doğalgaza geçiş talebi dağıtım şirketine bildirilir.

  Merkezi doğalgaz abonelik işlemleri; apartman yöneticisi tarafından gerçekleştirilir. Bağlantı bedelleri toplu olarak apartman yöneticisi tarafından ödenebilir veya mülk sahipleri tarafından ayrı olarak bağlantı bedeli ödemeleri yapılabilir. Merkezi sistemde gaz kullanım sürecine geçilebilmesi için tüm bağımsız birimlerin abone bağlantı bedellerinin ödenmesi gerekmektedir.

  Bireysel doğalgaz abonelik işlemleri; abonelik başvurusu ve abone bağlantı bedeli ödemeleri kat maliklerince veya muvafakatname verdikleri kişilerce gerçekleştirilir.

  Doğal gaz kullanımı ilk kez gerçekleştirilecek olan daire/işyeri için gaz açım süreci nasıl yapılmaktadır?

  Abonelik sözleşmesinin imzalanmasının ardından iç tesisatınızı yapan sertifikalı firma tarafından Dağıtım Şirketinden randevu talep edilir. Tesisat kontrolü yapılan daire/işyeri için olumlu sonuç çıkması ile uygunluk belgesi verilir. Cihazın servis tarafından devreye alınmasının ardından gaz kullanım süreci başlar.

  Doğal gaz kullanılan bir daire/işyerine yeni taşındım, hangi işlemleri yapmam gerekir?

  Abonelik sözleşmesi için gereken belgeler ile birlikte müşteri hizmetleri merkezimize başvurmalı, güvence bedelini yatırdıktan sonra da abonelik sözleşmesini imzalamalısınız. Şirketimiz, yetkili personelini birkaç gün içinde tesisatınızı kontrol etmek üzere adresinize yönlendirecektir.
  Tesisat kontrol sonrası tarafınıza uygunluk belgesi sunulmadan veya eski (önceki kullanıcı adına) abonelik sözleşmesi ile yapılan tüketimlerin usulsüz kullanıma gireceği unutulmamalıdır. Detaylar usulsüz kullanım başlığında anlatılmıştır.

  Açma-kapama (Özel Hizmet Bedeli) bedeli nedir?

  Mali yükümlülüklerini yerine getirmemesi(faturanın son ödeme tarihinden 15 gün süreyle ödenmemesi)nedeniyle doğal gazı kesilen müşterinin yükümlülüklerini yerine getirmesinden sonra gazı açılır ve müşteriden sayaç açma kapama bedeli alınır. Bu bedel her yıl EPDK tarafından belirlenir.

  Kaçak Gaz Kullanımı nedir? Tespiti halinde neler yapılır?

  Dağıtım sistemine, sayaca ya da tesisata müdahale edilerek, tüketimin doğru tespit edilmesini engellemek suretiyle, tüketimin eksik, hatalı ölçülerek ya da hiç ölçülmeden veya yasal şekilde tesis edilmiş sayaçtan geçirilmeden mevzuata aykırı şekilde doğal gaz kullanmaktır.

  Dağıtım şirketi, kaçak doğal gaz kullandığı tespit edilenlerin doğal gazını keserek Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunabilir. Kaçak doğal gaz kullanım cezası kullanılan miktarın 2 katı, tekrarı halinde 3 katıdır. 1000 TL kaçak olarak doğal gaz kullanan müşteriye kullanım miktarına ilave olarak 2000 TL, tekrarı halinde 3000 TL kaçak kullanım cezası fatura edilir.

  Usulsüz doğal gaz kullanımı nedir?

  Müşterinin, dağıtım şirketinin yazılı onayı olmaksızın (uygunluk belgesi olmaksızın) doğal gaz kullanması, başka bir bağımsız bölüme sayaç üzerinden doğal gaz bağlantısı yapması, kendi adına sözleşme yapmadan, daha önce aynı adresteki müşteri adına doğal gaz kullanması, iç tesisatta onaysız tadilat yaparak doğal gaz kullanmasıdır. Usulsüz kullanım durumunda açma kapama bedelinin 3 katı usulsüz kullanım bedeli fatura edilir.

  Evime cihaz taktıracağım, nelere dikkat etmeliyim ?

  Can ve mal güvenliğiniz için evinize, TSE ve CE belgeli cihazlardan birini seçerek almalısınız.

  Tesisat kontrolü olmadan cihazlarımızı çalıştırabilir miyiz? Çalıştırılması halinde Dağıtım Şirketinin yaptırımları ne olur?

  Tesisat kontrolü yapılmamış veya tesisat kontrol sonucu olumsuz olan daire/işyerine ait cihazlar devreye alınamaz. Kullanımın gerçekleşmesi durumunda usulsüz kullanım hükümleri uygulanır.

  Doğal gazın fiyatı nasıl belirlenir?

  Doğal gazın fiyatı, BOTAŞ tarafından her ayın başında dolar ve petrol fiyatları baz alınarak tespit edilir.

  Doğalgaz aboneliğimi iptal edersem, bağlantı bedeli ve güvence bedelini iade ediyor musunuz ?

  Abone bağlantı bedeli servis hattı yapımı karşılığı olduğundan servis hattı yapılmış ise iade edilmez.

  Güvence bedeli, abonelik sözleşmesinin fesih edilmesi durumunda tüm borçların mahsuplaşmasından sonra müşteri alacağı oluşmuşsa TÜFE oranı uygulanarak güncellenir ve on beş gün içerisinde iade gerçekleştirilir.

  Talep ve şikayetlerim ile ilgili hangi kanallara başvurabilirim?

  Müşteri Hizmetleri Merkezlerimizi ziyaret edebilir, çağrı merkezimizi (444 8 429) arayabilir veya web sitemiz üzerinden iletişim formu doldurarak iletebilirsiniz.

  Bilgi Toplumu Hizmetleri    |    Enerya Enerji A.Ş.    -    Enerya Konya    -    Enerya Denizli    -    Enerya Gaz Ticaret A.Ş    -    Enerya Kapadokya Gaz Dağıtım A.Ş
  Copyright © 2014 Enerya. Tüm hakları saklıdır.