Enerya'ya Dubai'den Dönüşüm Ödülü

Yayınlanma Tarihi: 03.06.2018


Enerya marka kimliği ile Dubai'de düzenlenen Transform Awards MENA-Dönüşüm Ödülleri'nde "Enerji Sektöründe En İyi Marka Kimliği", "En İyi Marka Kimliği Uygulamaları", "En İyi Marka Mimarisi Çözümü" dallarında Altın ödüllere layık görüldü.

Türkiye'nin 2. en yaygın doğal gaz dağıtım şirketi olan Enerya, 12 yıldır Antalya, Konya, Karaman, Ereğli, Erzincan, Denizli, Aydın, Aksaray, Çorum, Niğde ve Nevşehir illerinin doğal gaz dağıtımını ve altyapı faaliyetlerini yürütüyor. 2003 yılından bu yana bulunduğu illerde farklı markalar altında hizmet veren -eski adı ile Energaz- Enerya, markasını ayrıştırmak ve tüketicisinin de sahip olmayı arzuladığı daha temiz, daha akıllı ve daha basit enerji hakkında onları bilgilendirmek ve onlara kullandıkları enerjiyi takip ve kontrol etme imkanı sağlamayı amaçlayarak markasını yenilemeye karar verdi.

2014'te yapılan geniş kapsamlı ön çalışmaların ardından marka yenilenmesi başladı. Enerya ismi faaliyet gösterdikleri bütün enerji alanlarını kapsayacak şekilde "enerji" ve "dünya" kelimelerinin birleşmesinden yola çıkılarak oluşturuldu. Markanın yeni stratejisine uygun olacak şekilde enerji, sürdürülebilirlik ve toplum ile enerji hakkında bir dialogun oluşturulabileceği sadelikte bir illüstrasyon dili oluşturuldu.

Mart 2014'te yeni marka adı lansmanı yapılan Enerya; inşaat, enerji, iş makinaları sektörlerinde faaliyet gösteren Türkiye'nin en köklü şirket gruplarından biri olan STFA Yatırım Holding tarafından kurulmuştur. Markanın yenilenmesinin ardında STFA'nın Enerya'yı enerji piyasasının en önemli oyunculardan biri haline getirmek istemesi de yatıyor. Yeni kimliği ile Enerya'nın bir yıl içerisinde marka bilinirliği % 4 arttı.

Enerya Genel Müdürü Aslan Uzun, "Geleceği enerjide görüyoruz. 12 yıldır enerji sektöründe 850 binden fazla aboneye ulaştık. Bu sinerjiden yararlanmak amacı ile Landor ile birlikte 1 yıllık yoğun bir çalışmanın ardından 2014 yılına yeni marka ve logomuz ile başlamıştık. Bu kadar emek verdiğimiz bir çalışmanın beğenildiğini görmek bize gurur verdi" dedi.

Altı yıldır Transform Magazine tarafından verilen Dönüşüm Ödülleri, her yıl itibar yönetimi, iş geliştirme, kurum kimliği ve markalaşma alanlarında dağıtılan en önemli global ödüller arasında yer alıyor.